Router CAN

Router dla sieci CAN dźwigu


Router CAN posiada dwa złącza CAN i służy do połączenia ze sobą dwóch niezależnych sieci CAN. Nazwijmy je siecią A i siecią B. Każdy pakiet informacji transmitowany w sieci A dociera do router-a przez złącze CAN1. Następnie pakiet ten jest odczytywany. W specjalnej tabeli router sprawdza, czy ma prawo przesłać go do sieci B. Jeżeli tak, pakiet jest transmitowany do sieci B przez złącze CAN2. Jeżeli nie - odebrany pakiet nie jest nigdzie dalej przesyłany. Przesył pakietów w drugą stronę, z sieci B do sieci A, odbywa się w podobny sposób.

Najważniejszą funkcją router-a jest korzystanie z tabeli zezwalającej na przesył lub nie. Router zezwalający na przesył każdego pakietu działa tak samo jak zwykłe połączenie odpowiednich przewodów sieci A i B. Jednak nawet dla takiego router-a istnieje zastosowanie: izoluje on sieć B od sieci A. W przypadku uszkodzenia sieci B (np. przez zerwanie przewodów), wszystkie elementy sieci A nadal komunikują się bez problemów. Gdyby obie sieci zostały połączone bezpośrednio (przez połączenie przewodów, a nie przez router), takie uszkodzenie przerwałoby wszelką komunikację.

Najczęstsze zastosowanie routera polega na połączeniu wewnętrznej sieci dźwigu (sieci, w której porozumiewają się: sterownik, stacje piętrowe, moduł kabinowy itp.) z siecią zewnętrzną - np. służącą do monitoringu wind. W takiej aplikacji router przesyła wszystkie pakiety z sieci wewnętrznej na zewnątrz, umożliwiając pełny monitoring wszystkich sygnałów. Ale blokuje transmisję wszystkich (lub większości) pakietów z sieci zewnętrznej do wewnętrznej - uniemożliwiając jakiekolwiek oddziaływanie na windę z zewnątrz, przez osoby nieupoważnione.

Ostatnio dodane zdjecia

Ostatnio dodane elementy